Senarai Calon Dan Keputusan PRU14 Sabah Parlimen & DUN

senarai calon dan keputusan pru14 sabah

Negeri Sabah hari ini menjadi tumpuan apabila dilihat sebagai faktor penentu kemenangan di antara pihak Barisan Nasional dan pihak pembangkang. Senarai calon dan keputusan PRU14 Sabah yang telah diumumkan telah menjadi titik tolak gelombang demokrasi di seluruh negeri. Rakyat Sabah tidak serik dengan perubahan. Dengan pengalaman lima kali mengubah kerajaan, pilihanraya kali ini bukanlah sesuatu yang asing sekiranya pihak pembangkang mengambil alih kerajaan.

Senarai Kabinet Kerajaan Negeri Sabah

Senarai Calon Dan Keputusan PRU14 Negeri Selangor

Senarai Calon dan Keputusan PRU14 Negeri Kedah

Untuk makluman, PRU14 kali ini sangat unik kerana pertembungan terbesar bakal berlaku antara Barisan Nasional, Pakatan Harapan, Warisan, Gabungan Sabah dan PAS. BN masih mengekalkan logo dacing sebagai logo rasmi PRU14, manakalah Pakatan Harapan yang dianggotai Parti Keadilan Rakyat (PKR), Parti Amanah Negara (AMANAH), Democratic Action Party (DAP) dan Parti Pribumi Bersatu Malaysia (PPBM) menggunakan logo masing-masing sebagai logo rasmi PRU14. Ia berbeza dengan di semenanjung kerana semuanya menggunakan logo PKR dalam PRU14. Parti warisan menggunakan logo kapal layar mereka. Gabungan Sabah yang dianggotai seperti Parti Harapan, STAR, PCS, menggunakan logo parti masing-masing. Manakalah Gagasan Sejahtera yang dianggotai Parti Islam Semalaysia (PAS), Parti IKATAN dan parti BEBAS yang lain menggunakan logo bulan sebagai logo rasmi PRU14.

Senarai Calon PRU14 Negeri Johor

Berikut Adalah Senarai Calon PRU14 Sabah Yang Telah Diumum Bertanding

Kerusi Parlimen 25
Kerusi Dewan Undangan Negeri 60

Keputusan PRU14 Sabah

Parti Parlimen DUN
Barisan Nasional 10 29
WARISAN 8 21
DAP 3 6
STAR 2 2
PKR 3 2
PAS 0 0
BEBAS 0 0

Maklumat Terkini!

STAR yang dimenangi oleh Jeffrey Kitingan telah mengungumkan bergabung bersama BN Sabah. Pengumuman itu secara langsung memberi keputusan majoriti kerusi DUN dan boleh membentuk kerajaan. Dato Seri Panglima Haji Musa Aman dijadual akan mengangkat sumpah pada satu masa yang belum ditetapkan.

 

Keputusan Rasmi Keseluruhan PRU14 Parlimen Dan DUN

Semakan Senarai Calon Negeri Sabah

>SEMAK CALON<


Calon Barisan Nasional

senarai calon dan keputusan pru14 sabah

PARLIMEN P.167 KUDAT
Datuk Abdul Rahim Bakri (UMNO)

Dun N.01 BANGGI
Datuk Mohd Mijul Hj Unaini (UMNO)

Dun N.02 TANJONG KAPOR
Datuk Seri Panglima Teo Chee Kang (LDP)

Dun N.03 PITAS
Datuk Bolkiah Ismail (UMNO)

PARLIMEN P.168 KOTA MARUDU
Dato’ Dr. Maximus Johnity Ongkili (PBS)

Dun N.04 MATUNGGONG
Pn. Julita Majunki (PBS)

Dun N.05 TANDEK
Datuk Lasiah Baranting @ Anita (PBS)

PARLIMEN P.169 KOTA BELUD
Datuk Seri Panglima Dr. Mohamed Salleh Tun Haji Mohamed Said bin Keruak (UMNO)

Dun N.06 TEMPASUK
Datuk Hj Musbah Hj Jamli (UMNO)

Dun N.07 KADAMAIAN
Encik Ewon Benedick (UPKO)

Dun N.08 USUKAN
Datuk Japlin Akim (UMNO)

PARLIMEN P.170 TUARAN
Datuk Seri Panglima Wilfred Madius Tangau (UPKO)

Dun N.09 TAMPARULI
Datuk Jahid Jahim (PBS)

Dun N.10 SULAMAN
Datuk Seri Panglima Haji Hajiji Haji Noor (UMNO)

Dun N.11 KIULU
Datuk Joniston Bangkuai (PBS)

Parlimen P.171 SEPANGGAR
Datuk Seri Panglima Abd Rahman Dahlan (UMNO)

Dun N.12 KARAMBUNAI
Datuk Jainab Ahmad (UMNO)

Dun N.13 INANAM
Datuk Johny Goh (PBS)

P.172 KOTA KINABALU
Datuk Joseph Lee (PBS)

Dun N.14 LIKAS
Datuk Chin Su Ying (LDP)

Dun N.15- API-API
Datuk Dr. Yee Moh Chai (PBS)

Dun N.16 LUYANG
Dr . Pamela Yong (MCA)

P.173 PUTATAN
Datuk Dr Marcus Mojigoh (UPKO)

Dun N.17 TANJUNG ARU
Datuk Ir Edward Yong Oui Fah (PBS)

Dun N.18 PETAGAS
Datuk Seri Panglima Yahya Hussin (UMNO)

P.174 PENAMPANG
Tn. Caesar Mandela Malakun (UPKO)

Dun N.19 KAPAYAN
Datuk Francis Goh (MCA)

Dun N.20 MOYOG
Datuk (Dr.) Donald Peter Mojuntin (UPKO)

P.175 PAPAR
Datuk Rosnah Abd Rashid Shirlin (UMNO)

Dun N.21 KAWANG
Datuk Ghulam Haidar Khan Bahadar (UMNO)

Dun 22 PANTAI MANIS
Datuk Abdul Rahim Ismail (UMNO)

P.176 KIMANIS
Datuk Seri Anifah Aman (UMNO)

Dun N.23 BONGAWAN
Datuk Mohamad Alamin (UMNO)

Dun N.24 MEMBAKUT
Datuk Mohd Arifin Mohd Arif (UMNO)

Parlimen P.177 BEAUFORT
Datuk Hajah Azizah Mohd Dun ( UMNO)

Dun N.25 KLIAS
Datuk Isnin Haji Alisaneh (UMNO)

Dun N.26 KUALA PENYU
Datuk Limus Jury (UPKO)

Parlimen P.178 SIPITANG
Encik Yamani Hafez Musa (UMNO)

Dun N.27 LUMADAN
Tn. Matbali Musa (UMNO)

Dun N.28 SINDUMIN
Datuk Sapawi Bin Amat Wasali @ Ahmad (UMNO)

Parlimen P.179 RANAU
Datuk Dr.Ewon Ebin (UPKO)

Dun N.29 KUNDASANG
Datuk Dr Joachim Gunsalam (PBS)

Dun N.30 KARANAAN
Datuk Masidi Manjun (UMNO)

Dun N.31 PAGINATAN
Datuk Abidin Madingkir (UPKO)

Parlimen P.180 KENINGAU
Datuk Daniel Kinsik (PBS)

Dun N.32 TAMBUNAN
TS Pairin Kitingan

* Dun N.33 BINGKOR*
Tn Peter@Aliun

Dun N. 34 LIAWAN
Datuk Sairin Karno (UMNO)

Parlimen P.181 TENOM
Datuk Rubin Balang (UMNO)

Dun N.35 MELALAP
Datuk Seri Panglima Radin Maleh (PBS)

Dun N.36 KEMABONG
Jamawi Jaafar (UMNO)

Parlimen P.182 PENSIANGAN
Encik Arthur Joseph Kurup (PBRS)

Dun N.37 SOOK
Datuk Ellron Angin (PBRS)

Dun N.38 NABAWAN
Datuk Bobbey Suan (UPKO)

Parlimen P.183 BELURAN
Datuk Seri Dr Ronald Kiandee (UMNO)

Dun. N.39 SUGUT
Datuk James Ratib ( )

Dun N.40 LABUK
Tn Abd Rahman (PBS)

Parlimen P.184 LIBARAN
Datuk Zakaria bin Haji Mohd Edris @ Tubau (UMNO)

Dun N.41 GUM-GUM
Datuk Juslie Hj Ajirol (UMNO)

Dun N.42 SUNGAI SIBUGA
Tan Sri Datuk Seri Panglima Musa Haji Aman (UMNO)

Parlimen P.185 BATU SAPI
Datin Linda Tsen Thau Lin (PBS)

Dun N.43 SEKONG
Datuk Samsuddin Yahya (UMNO)

Dun N.44 KARAMUNTING
Tn. Lim Kai Ming

Parlimen P.186 SANDAKAN
Datuk Lim Ming Ho (LDP)

Dun N.45 Elopura
Chan Tzun Hei (GERAKAN)

Dun N.46 TANJUNG PAPAT
Datuk Seri Panglima Raymond Tan Shu Kiah (GERAKAN)

Parlimen P.187 KINABATANGAN
Datuk Bung Moktar Radin (UMNO)

Dun N.47 KUAMUT
Datuk Masiung Banah (UPKO)

Dun N.48 SUKAU
Datuk Saddi Hj Abdul (UMNO)

Parlimen P.188 SILAM
Datuk Datu Nasrun Bin Datu Mansur (UMNO)

Dun N.49 TUNGKU
Hajah Mizma Binti Apehdullah (UMNO)

Dun N.50 LAHAD DATU
Dato’ Haji Mohammad Yusof Apdal (UMNO)

Dun N.51 KUNAK
Datuk Hj Nilwan Kabang (UMNO)

Parlimen P.189 SEMPORNA
Datuk Haji Ramlee Marahaban (UMNO)

Dun N.52 SULABAYAN
Datuk Haji Harman Mohamad (UMNO)

Dun N.53 SENALLANG
Dato’ Sti Haji Nasir Tun Haji Sakaran(UMNO)

Dun N.54 BUGAYA
Haji Razak Tun Sakara (UMNO)

Parlimen P.190 TAWAU
Datuk Dr Mary Yap Kain Ching (PBS)

Dun N.55 BALUNG
Datuk Osman Jamal

Dun N.56 APAS
Datuk Nizam Abu Bakar Titingan (UMNO)

Dun.57 Sri Tanjong
Loo Suh Fui

P.191KALABAKAN
Datuk Seri Panglima Haji Abdul Ghapur Salleh(UMNO)

Dun N.58 MEROTAI
Tn. Lim Ting Kai

Dun N.59 TANJUNG BATU
Datuk Hajah Hamisa Samat (UMNO)

Dun N.60 SEBATIK
Datuk Hahi Abdul Muis Picho (UMNO)


Calon Parti WARISAN

senarai calon dan keputusan pru14 sabah

KERUSI PARLIMEN

1 P166 LABUAN : NOOR HALIM BIN ZAINI
2 P167 KUDAT : SH AZMAN BIN SH ALONG
3 P168 KOTA MARUDU : BARLUS MANGABIS
4 P169 KOTA BELUD : ISNARAISSAH MUNIRAH
5 P171 SEPANGGAR : MOHD AZIS BIN JAMMAN
6 P174 PENAMPANG : IGNATIUS DORELL LEIKING
7 P175 PAPAR : AHMAD BIN HASSAN
8 P176 KIMANIS : KARIM BIN BUJANG
9 P178 SIPITANG : NOOR HAYATY BINTI MUSTAPHA
10 P180 KENINGAU : JAKE NOINTIN
11 P183 BELURAN : JAPAR BIN ZAIRUN
12 P184 LIBARAN : IRWANSHAH BIN MUSTAPA
13 P185 BATU SAPI : LIEW VUI KEONG
14 P187 KINABATANGAN : MA GHAZALI BIN ABDUL GHANI
15 P188 SILAM : MOHAMMADDIN BIN KETAPI
16 P189 SEMPORNA : MOHD SHAFIE APDAL
17 P191 KALABAKAN : MA’MUN BIN SULAIMAN

KERUSI DEWAN UNDANGAN NEGERI

1 N1 Banggi MOHAMMAD BIN MOHAMARIN
2 N2 Tanjong Kapor CHONG CHEN BIN
3 N3 Pitas MAKLIN BIN MASIAU
4 N5 Tandek BAINTIN BIN ADUN @ ABD HALIM
5 N8 Usukan ABD BAHTRIN@ ABDUL BAHKRIN BIN MOHD YUSOF
6 N10 Sulaman ABDULLAH SANI BIN DAUD
7 N11 Kiulu JO-ANNA SUE HENLEY RAMPAS
8 N12 Karambunai AZHAR BIN MATUSSIN
9 N17 Tanjong Aru WONG HUN JUN
10 N18 Petagas UDA BIN SULAI
11 N20 Moyog JENNIFER LASIMBANG
12 N21 Kawang SALLEH BIN EDDRIS
13 N22 Pantai Manis AIDI BIN MOKHTAR
14 N23 Bongawan DAUD BIN YUSOF
15 N24 Membakut ABDUL SANI BIN MARIP @ MARIF
16 N25 Klias JOHAIR BINTI MAT LANI
17 N27 Lumadan MD SAMLIH BIN JUAISIN
18 N28 Sindumin YUSOF@JOSREE BIN YACOB
19 N29 Kundasang SIRIMAN @MOHD FAZID BIN BASIR
20 N31 Paginatan JULIAN @ PAUL BIN SIDIN
21 N32 Tambunan JUSTIN BIN ALIP
22 N34 Liawan RASININ BIN KOUTIS @ KAUTIS
23 N35 Melalap PETER ANTHONY
24 N36 Kemabong HARIS BIN BOLOS
25 N37 Sook MARTIN TOMY @ TOMMY
26 N38 Nabawan AHUAR RASAM
27 N39 Sugut ASPAH ABDULLAH SANI
28 N40 Labuk RAMSAH BIN TASIM @ RAMSAH BIN TASHIM
29 N41 Gum-Gum ARUNARSIN BIN TAIB
30 N42 Sungai Sibuga ASMARA BIN ABDUL RAHMAN
31 N43 Sekong ARIFIN BIN ASGALI
32 N44 Karamunting HIEW VUN ZIN
33 N47 Kuamut NORFAIZAH CHUA @ GIAK KIANG
34 N48 Sukau M A GHAZALI BIN ABDUL GHANI
35 N49 Tungku ASSAFFAL @ SAMSUL KAMAL BIN P ALIAN
36 N50 Lahad Datu DUMI BIN PG MASDAL
37 N51 Kunak NORAZLINAH BINTI ARIF
38 N52 Sulabayan JAUJAN BIN SAMBAKONG
39 N53 Senallang MOHD SHAFIE BIN APDAL
40 N54 Bugaya MANIS MUKA BINTI MOHD DARAH
41 N55 Balung ANDI RUS DIANA BT ANDI PALADJARENG
42 N56 Apas ABDUL SALIP BIN EJAL
43 N58 Merotai SARIFUDDIN BIN HATA
44 N59 Tanjung Batu ISMAIL BIN SENANG
45 N60 Sebatik HASSAN A GANI PG AMIR


Calon Pakatan Harapan

senarai calon dan keputusan pru14 sabah

Calon Daripada Parti Amanah

Parlimen Batu Sapi: Haji Hamzah Abdullah


Calon Gabungan Sabah

senarai calon dan keputusan pru14 sabah


Calon PAS

senarai calon dan keputusan pru14 sabah


Calon BEBAS

senarai calon dan keputusan pru14 sabah

Barisan Nasional melalui kenyataan yang dikeluarkan oleh Dato Seri Panglima Hj Musa Aman terlebih dahulu mengumumkan calon mereka sebelum hari penamaan calon. Manakalah di pihak pembangkang pula masih ketinggalan menyenaraikan calon namun telah memberi bayangan calon di beberapa kawasan parlimen dan DUN.

Keputusan Rasmi Keseluruhan PRU14 Parlimen Dan DUN